Okebiz Video Search



Title:Why Argan Oil Is So Expensive | So Expensive
Duration:08:17
Viewed:3,352,008
Published:29-08-2020
Source:Youtube

Argan oil can cost as much as $300 per liter, making it the world’s most expensive edible oil. Just 20 years ago, however, the production of argan oil was isolated to villagers in Morocco, who sold it locally for as little at $3 per liter. But since then, the formation of women-run cooperatives has transformed the production into a billion-dollar industry. With the help of the cooperatives, the traditional skills held by the Amazigh women has created some financial independence in a male-dominated society However, the women normally make less than $220 a month — below Morocco's recommended national minimum wage. So why has argan oil suddenly gained such popularity? And what makes it so expensive? MORE SO EXPENSIVE: Why Agarwood Is So Expensive | So Expensive https://www.youtube.com/watch?v=_1utB... Why Icelandic Sea Salt Is So Expensive | So Expensive https://www.youtube.com/watch?v=dgzwx... Why Vanilla Is So Expensive | So Expensive https://www.youtube.com/watch?v=3752x... ------------------------------------------------------ #ArganOil #SoExpensive #BusinessInsider Business Insider tells you all you need to know about business, finance, tech, retail, and more. Visit us at: www.businessinsider.com/ Subscribe: youtube.com/user/businessinsider BI on Facebook: read.bi/2xOcEcj BI on Instagram: read.bi/2Q2D29T BI on Twitter: read.bi/2xCnzGF BI on Amazon Prime: read.bi/PrimeVideo Why Argan Oil Is So Expensive | So Expensive

SHARE TO YOUR FRIENDS


Download Server 1


DOWNLOAD MP4

Download Server 2


DOWNLOAD MP4

Alternative Download :



SPONSORED
Loading...
RELATED VIDEOS
How Extra-Virgin Olive Oil Is Made In Greece | Regional Eats How Extra-Virgin Olive Oil Is Made In Greece | ...
10:06 | 1,443,812
Which Hair Oil Is BEST For Soft & Healthy Hair? Argan, Castor, Coconut, Olive & MORE Explained... Which Hair Oil Is BEST For Soft & Healthy Hair?...
10:40 | 241,488
Why Cashew Nuts Are So Expensive | So Expensive Why Cashew Nuts Are So Expensive | So Expensive
08:30 | 4,864,795
Why Whale Poop Is So Expensive | So Expensive Why Whale Poop Is So Expensive | So Expensive
04:17 | 2,635,691
Why Miners Risk Their Lives To Get Sulfur From An Active Volcano | Risky Business Why Miners Risk Their Lives To Get Sulfur From ...
12:29 | 13,705,184
Why Black Opal Is So Expensive | So Expensive Why Black Opal Is So Expensive | So Expensive
06:37 | 4,425,669
Why Persian Rugs Are So Expensive | So Expensive Why Persian Rugs Are So Expensive | So Expensive
06:46 | 5,285,174
How Traditional Italian Olive Oil Is Made | Regional Eats How Traditional Italian Olive Oil Is Made | Reg...
04:26 | 1,926,946

shopee ads

coinpayu